تأثیرات کنکور بر روان

اگر شما هم جزو کسانی باشید که خودشان یا فرزندشان امسال و یا سال آینده کنکور دارند، ممکن است نگرانی هایی در مورد تاثیری که کنکور بر سلامت روانی می گذارد باشید.ما در این مطلب قصد داریم آثاری که ممکن است کنکور بر سلامت روانی بگذارد را بررسی کنیم.

تاثیر کنکور بر سلامت روانی مثبت است یا منفی؟

تجربه ی کنکور دادن هم مثل بقیه ی تجاربی که هرکس در زندگی دارد، می تواند جنبه ها مثبت و منفی مختلفی داشته باشد.ما در این مقاله سعی می کنیم بعضی از تاثیرات کنکور بر سلامت روانی اعم از مثبت و منفی را به صورت جداگانه بررسی کنیم.
کنکور چه آسیب های احتمالی به سلامت روانی ما می رساند؟
به طور کلی و عام می توان گفت که کنکور به تنهایی نمی تواند آسیب چشمگیری به سلامت روانی افراد بزند، اما اگر کسی از قبل در زمینه های مشخصی ضعف داشته باشد، مواجه شدن با کنکور می تواند مشکلش را شدیدتر و برجسته تر کند. در ادامه از بعضی از این مشکلات حرف می زنیم.
– به چالش کشیدن عزت نفس یا احساس خود کم بینی
چنین آزمون بزرگی که در سراسر کشور برگزار می شود می تواند برای بعضی از افراد که برتری هایی جز یادگیری درس دارن و یا باورشان به توانایی های خودشان ضعیف است رقابت آسیب زایی باشد. مهم این است که ما به خودمان و فرزندان مان بیاموزیم و ساد بدهیم که هر انسانی ویژگی های منحصر به خودش را دارد و رتبه ی کنکور معیار خوبی برای ارزیابی همه جانبه ی خودشان نیست.
–  کمال گرایی
بعضی از افراد به خاطر شیوه ی تفکر نادرستی که دارند، همیشه توقع دارند در همه ی زمینه ها بهترین باشند و نمی توانند بپذیرند که مهم تلاش و رضایت ما است  نه لزوما اول شدن. گاهی اوقات کمال گرایی باعث می شود افراد از ترس این که بهترین عملکرد را در کنکور نداشته باشند کلا دست به تلاش نزنند و از درس خواندن برای کنکور اجتناب کنند. این اجتناب بعضی اوقات خودش را به شکل تنبلی، پرخوابی، بی خیالی و … در ایام کنکور نشان می دهد.

– وسواس 

افراد وسواسی معمولا بیش تر از سایر افراد درگیر جزئیات می شوند و گاهی یک مطلب را چندین بار چک می کنند و یا موقع حل تمرین، سوال را بیش از یک بار حل می کنند تا از درستی جواب خود مطمئن شوند. این چک کردن وسواسی هم ناشی از اضطراب است و هم خودش به مرور اضطراب دانش آموز را بالا می برد و وقت و انرژی او برای آماده شدن برای کنکور را نیز محدود می کند.

– مشکلات مربوط به استرس 

اختلالات خواب، اختلالات تغذیه و تغییر چشمگیر وزن، جوش زدن زیاد، کاهش تمرکز، عصبی شدن، مشکلات گوارشی، ریزش مو، احساس غمگینی و … از مشکلات دیگری که افراد کنکوری تجربه می کنند می تواند ناشی از استرس زیاد آن ها باشد که در مورد روش های کاهش استرس کنکور در مطلب دیگری توضیح داده ایم.
کنکور چه تاثیرات مثبتی بر سلامت روانی ما می تواند داشته باشد؟
– مسئولیت پذیر شدن
کنکور هم مثل هر آزمون دیگری، به فرد این فرصت را می دهد که متناسب با مسئولیت پذیری خودش نتیجه بگیرد.  بنابر این اگر با آن به عنوان یک چالش و نه تهدید برخورد کنیم، زمینه ی خوبی
می شود برای سنجیدن میزان مسئولیت پذیری خودمان و آمادگی برای مسئولیت های بزرگ تر.
– یاد گرفتن برنامه ریزی
یاد گرفتن برنامه ریزی هم مانند مسئولیت پذیری، می تواند از آثار مثبت کنکور برای رشد روانی ما باشد اما باز هم مشروط بر این که کنکور را به عنوان یک فرصت و چالشی که عبور از آن به ما کمک می کند نگاه کنیم و نه تهدید.

– احساس استقلال 

کنکور برای بسیاری از افراد و خصوصا داوطلبان کارشناسی، مقدمه ی ورود به مرحله ی تازه ای از زندگی است که در آن، بسیاری از اموری که قبلا به عهده ی خانواده بوده بر عهده ی خود افراد می باشد. کسب رتبه ی ممتاز و ورود به دانشگاه های برتر، می تواند کیفیت این مرحله ی تازه از زندگی را افزایش بدهد.

بنابر این تاثیر کنکور روی سلامت روانی لزوما مثبت و یا منفی نیست بلکه هرفردی به میزان چالش پذیری، مسئولیت پذیری و همچنین حمایت و راهنمایی هایی که دریافت می کند، می تواند تجربه ی متفاوتی از تاثیر کنکور  بر سلامت روانی خود داشته باشد.خود داشته باشد.

 

Avatar موسسه اموزشی طوفان

معتبر ترین مرکز مشاوره کنکور در ایران

برچسب ها: استرس کنکور ، کنکور ریاضی
مقالات پیشنهادی

شرط سنی پذیرش فرهنگیان ۱۴۰۲ لغو شد

با رای دیوان عدالت اداری، شرط سنی که برای ورود به دانشگاه فرهنگیان که حداکثر ۲۴ سال تمام بود، لغو گردید. مطابق این رأی از کنکور ۱۴۰۲ به بعد، کلیه داوطلبانی که ⁧حداکثر ۴۰ سال سن دارند، می توانند در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شده و دیگر اعداد ۲۲ و ۲۴ به عنوان حداکثر سن، معتبر […]

علائم عشق در نوجوانی چیست؟

علائم عشق در نوجوانی چیست و چگونه میتوان برای مراقبت از نوجوانان برنامه ریزی کرد؟ این شاید سوال تمام والدین به خصوص والدین کم تجربه ای که در خانواده خود نوجوان دارند باشد. والدین برای شروع حتما باید در ابتدا این اتفاق را به عنوان یک اتفاق طبیعی و شایع در بین نوجوانان بپذیرند. گاهی […]

تست کنکور 1

روش های صحیح تست زدن

  مقدمه: شاید برای شما هم پیش آمده باشد ،که مطلبی از کتاب درسی تان را به خوبی مطالعه کرده ایداما وقتی شروع به حل تست ها در خانه یا در آزمون ها میکنید،نتیجه ی دلخواه خودرا به دست نمی آورید یا احساس میکنید در مدیریت زمان برای پاسخ گویی به سوالات دچار مشکل می شوید. گاهی سوالات […]

8 + 3 =

ساعت 8 الی 20 هر روز هفته

شماره تماس: 02188640157

آدرس ایمیل:toofanedu98@gmail.com

دسته بندی مقالات رشته

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه طوفان میباشد

طراحی سایت و سئو توسط لیسیانتوس