اقتصاد دهم انسانی

درس اقتصاد،شیرین و آسان و درعین حال مهم است.این کتاب از تلفیق دو دسته مفاهیم حفظی ومسائل تشکیل شده است؛در کتاب این تقسیم بندی به چشم نمی خورد ولی طراحی سوالات کاملا برحسب این تقسیم بندی است. منظور از مسائل،مباحثی چون محاسبه میزان سودو زیان یا میزان درآمد خالص و… است‌که هرکدام راه و طریق خاص خود را دارد. این کتاب از۵ بخش تشکیل شده که متناسب با موضوع،تعداد دروس هر بخش متغیراند؛

باهم به بررسی این پنج فصل می پردازیم:
الف-بخش یک؛آشنایی با اقتصاد
زمان تقریبی مطالعه:
فصل اول:۹۰دقیقه/فصل دوم:۷۵دقیقه/فصل سوم:۹۰دقیقه/فصل چهارم:۱۲۰دقیقه
در فصل اول با تعریف علم اقتصاد آشنا می شویم و دو نکته اساسی«نیاز های انسان»و«منابع و امکانات»مطرح میگردد.رابطه میان علم اقتصاد و اسلام هم در همین فصل بررسی می شود. در فصل دوم،شما با مفهوم تولید و تولید کننده مواجه خواهید شد؛در پایان این فصل باید بتوانید میزان هزینه و سود یک تولید کننده را حساب کنید.
«آیا می دانید بازار چگونه شکل می گیرد؟»برای پاسخ به این سوال به سراغ فصل سوم بروید.یکی از مهمترین مباحث اقتصاد یعنی عرضه و تقاضا در این فصل مطرح می شود که باید نمودار مربوط به آنرا به خوبی یاد بگیرید. فصل چهارم هم کمی بیشتر(به لحاظ حجم)و هم مهمتر از سه فصل قبلی است.شما متوجه خواهید شد که تولید یا خالص است یا ناخالص و می توانید تولیدکل را حساب کنید.

ب-بخش۲؛نهادهای پولی و مالی
زمان تقریبی مطالعه:
فصل اول:۱۲۰دقیقه/فصل دوم:۱۵۰دقیقه/فصل سوم:۹۰دقیقه
در فصل اول این بخش با تاریخچه ی پول و اسکناس آشنا می شوید و به وظایف پول و اهمیت پول در اقتصاد واقف خواهید شد.از مهمترین اصطلاحات مطرح در این فصل،اصطلاح«قدرت خرید پول»است.
اگر بدنبال یادگیری نکاتی در مورد بانک و سپرده ها هستید پس به سراغ فصل دوم این بخش بروید.پاورقی ذکرشده در صفحه آخر این بخش،بسیار مهم است. فصل سوم نیز در تکمیل این بخش،بازار سرمایه را بررسی می کند و با مفاهیمی چون بازار بورس،اوردق بهادار و … آشنا می شوید.

پ-بخش۳؛توسعه اقتصادی
زمان تقریبی مطالعه:
فصل اول:۶۰دقیقه/فصل دوم:۶۰دقیقه
این بخش هم مختصر و هم آسان است؛برای یادگیری مفاهیم رشد و توسعه،فصل اول پیش روی شماست.رابطه ی میان فقر و توزیع درآمد،موضوعی است که در فصل دوم به شما آموخته می شود؛اگراین بخش را خوب فرابگیرید،می توانید تفاوت بین فقرمطلق و فقرنسبی را از یکدیگر تمییز دهید.

ت-بخش۴؛مدیریت کلان اقتصادی
زمان تقریبی مطالعه:
فصل اول:۶۰دقیقه/فصل دوم:۱۲۰دقیقهاین بخش از دو فصل تشکیل شده که فصل اول بسیار آسان و فصل دوم دشوار و بسیار مهم است.در فصل اول دو دیدگاه را در مورد اقتصاد بررسی میکنیم؛گروهی معتقد به حضور دولت در اقتصاداند و گروهی به اقتصاد عاری از حضور دولت اعتقاد دارند! در فصل دوم به بودجه،یعنی مهمترین سند مالی کشور میرسیم.دیگر مبحث مهم این فصل،بحث مالیات است.در پایان این بخش باید بتوانید،میزان مالیات پرداختی اشخاص را محاسبه کنید.

ث-بخش۵؛اقتصاد جهان و ایران
زمان تقریبی مطالعه:
فصل اول:۱۲۰دقیقه/فصل دوم:۱۵۰دقیقه
در این بخش با اقتصاد در عرصه بین المللی،بیشتر آشنا خواهیم شد.به تعریف تاجر و تجارت می پردازیم و با مفاهی مزیت مطلق و مزیت نسبی در عرصه بین المللی رو به رو می شوید. در آخرین فصر کتاب درسی،تاریخچه اقتصاد ایران را در دوره هایی جون قاجار و پهلوی بررسی می کنیم.در پایان نیز چند اصل قانون اساسی در مورد مسائل اقتصادی را فرا میگیرید.فصل آخر از مهمترین مباحث کتاب اقتصاد است.

معرفی منبع:
از جمله منابع مفید و کاربردی درس اقتصاد می توان به کتاب زرد اقتصاد مهروماه و اقتصاد مشاوران اشاره کرد.

Avatar موسسه اموزشی طوفان

معتبر ترین مرکز مشاوره کنکور در ایران

برچسب ها: اقتصاد دهم انسانی ، کنکور انسانی
مقالات پیشنهادی

شرط سنی پذیرش فرهنگیان ۱۴۰۲ لغو شد

با رای دیوان عدالت اداری، شرط سنی که برای ورود به دانشگاه فرهنگیان که حداکثر ۲۴ سال تمام بود، لغو گردید. مطابق این رأی از کنکور ۱۴۰۲ به بعد، کلیه داوطلبانی که ⁧حداکثر ۴۰ سال سن دارند، می توانند در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شده و دیگر اعداد ۲۲ و ۲۴ به عنوان حداکثر سن، معتبر […]

علائم عشق در نوجوانی چیست؟

علائم عشق در نوجوانی چیست و چگونه میتوان برای مراقبت از نوجوانان برنامه ریزی کرد؟ این شاید سوال تمام والدین به خصوص والدین کم تجربه ای که در خانواده خود نوجوان دارند باشد. والدین برای شروع حتما باید در ابتدا این اتفاق را به عنوان یک اتفاق طبیعی و شایع در بین نوجوانان بپذیرند. گاهی […]

تست کنکور 1

روش های صحیح تست زدن

  مقدمه: شاید برای شما هم پیش آمده باشد ،که مطلبی از کتاب درسی تان را به خوبی مطالعه کرده ایداما وقتی شروع به حل تست ها در خانه یا در آزمون ها میکنید،نتیجه ی دلخواه خودرا به دست نمی آورید یا احساس میکنید در مدیریت زمان برای پاسخ گویی به سوالات دچار مشکل می شوید. گاهی سوالات […]

هجده − چهارده =

ساعت 8 الی 20 هر روز هفته

شماره تماس: 02188640157

آدرس ایمیل:toofanedu98@gmail.com

دسته بندی مقالات رشته

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه طوفان میباشد

طراحی سایت و سئو توسط لیسیانتوس