ترس از موفقیت

خواهر دوقلویی دارم که وضعیت درسی خوبی ندارد.هر وقت نمرات من بهتر میشود،پدرم او را تحقیر میکند و مرا به رخش میکشاند.به همین خاطر ترجیح میدهم نمرات خوبی نگیرم تا او را اذیت نکنند.آیا کارم درست است؟
علاقه ی شما به خواهرتان قابل تحسین است ولی روی دیگر سکه آن است که به جهت دوست داشتن خواهرتان ،از کسب نمره ی بالاتر و موفقیت بیشتر اجتناب میکنید تا او مورد مقایسه و تحقیر و آزار قرار نگیرد .به عبارتی دچار ترس از موفقیت شده اید.این ترس مانع پیشرفت تان میشود.
تا جایی که میتوانید به درس خواندن خواهرتان کمک کنید .با پدرتان صحبت کنید و از او بخواهید که موفقیت های شما را به چماقی برای تحقیر خواهرتان تبدیل نکند.به او بگویید با این کار میل و انگیزه تان برای درس خواندن و موفقیت کمتر میشود؛او را هشیار کنید. نباید شما بخاطر ندانم کاری دیگران مانع موفقیت های خود شوید.
من دانش آموز مدرسه ی فرزانگان هستم .به راحتی میتوانم بالاترین نمره ی کلاس یا آزمون را بگیرم اما به این کار میل ندارم؛چون بهترین دوستانم به من حسادت میکنند و روابط شان با من سرد میشود.در مدرسه هم انگشت نما میشوم و بچه ها به من میگویند 《خر خوان》.هیچ کدام از این ها برایم خوشایند نیست.چه کار کنم؟
شما به دلیل ترس از حسادت دیگران،از دست دادن دوستانتان و تنها ماندن،ناخودآگاه از کسب موفقیت میگریزید و در واقع دچار هراس از موفقیت شده اید.ظاهرا پیش از آنکه برای خودتان ارزش و احترام قائل باشید،به حرف و احساسات دیگران اهمیت میدهید که این نشانه ی خوبی نیست.بهتر است این طرز فکرتان را کنار بگذارید.
در کنکور رتبه ی ۷۱ گرفته ام؛بنابراین میتوانم رشته ی مورد علاقه ام در دانشگاه شریف را انتخاب کنم.ولی میل دارم در دانشگاه دیگری مثل دانشگاه تهران درس بخوانم.به نظر شما این کار اشکالی دارد؟
شما در هر دانشگاهی که بخواهید میتوانید درس بخوانید،از این جهت اشکالی وجود ندارد.ولی باید دید آیا دلایل قوی برای اینکار دارید ؟شاید پشت این تمایل موضوعی نهفته است.به نظر می آید که از قبول شدن در بهترین دانشگاه کشور هراس دارید.میترسید که نتوانید از پس سختی درس خواندن در این دانشگاه بر آیید.در اصل از ناتوانی ترس دارید .این ترس کاملا بی جا است .چون رتبه ی شما نشان میدهد وضعیت خوبی دارید و توانمند هستید.شاید هم میترسید با رفتن به این دانشگاه از ساید دوستانتان جدا شوید.در اصل ترس از تنهایی دارید.باز هم این ترستان بی معنی است؛چون بعد مکان،مانع دوستی ها نمیشود.با این هراس های نابجا مسیر پیشرفت خود را منحرف نکنید‌.

🌟براى رزرو مشاوره و برنامه شخصي مشخصات خود را به تلگرام ۰۹۰۵۱۴۲۰۱۶۵ ارسال كنيد.

Avatar موسسه اموزشی طوفان

معتبر ترین مرکز مشاوره کنکور در ایران

برچسب ها: کنکور 98، کنکور ریاضی
مقالات پیشنهادی

شرط سنی پذیرش فرهنگیان ۱۴۰۲ لغو شد

با رای دیوان عدالت اداری، شرط سنی که برای ورود به دانشگاه فرهنگیان که حداکثر ۲۴ سال تمام بود، لغو گردید. مطابق این رأی از کنکور ۱۴۰۲ به بعد، کلیه داوطلبانی که ⁧حداکثر ۴۰ سال سن دارند، می توانند در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شده و دیگر اعداد ۲۲ و ۲۴ به عنوان حداکثر سن، معتبر […]

علائم عشق در نوجوانی چیست؟

علائم عشق در نوجوانی چیست و چگونه میتوان برای مراقبت از نوجوانان برنامه ریزی کرد؟ این شاید سوال تمام والدین به خصوص والدین کم تجربه ای که در خانواده خود نوجوان دارند باشد. والدین برای شروع حتما باید در ابتدا این اتفاق را به عنوان یک اتفاق طبیعی و شایع در بین نوجوانان بپذیرند. گاهی […]

تست کنکور 1

روش های صحیح تست زدن

  مقدمه: شاید برای شما هم پیش آمده باشد ،که مطلبی از کتاب درسی تان را به خوبی مطالعه کرده ایداما وقتی شروع به حل تست ها در خانه یا در آزمون ها میکنید،نتیجه ی دلخواه خودرا به دست نمی آورید یا احساس میکنید در مدیریت زمان برای پاسخ گویی به سوالات دچار مشکل می شوید. گاهی سوالات […]

20 − 9 =

ساعت 8 الی 20 هر روز هفته

شماره تماس: 02188640157

آدرس ایمیل:toofanedu98@gmail.com

دسته بندی مقالات رشته

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه طوفان میباشد

طراحی سایت و سئو توسط لیسیانتوس