خلاصه نویسی انسانی

شاید بارها درباره ی اهمیت خلاصه نویسی شنیده باشید و یا اگر به مصاحبه های رتبه های برتر کنکور مراجعه کرده باشید مشاهده کرده اید که آن ها بخشی از اینکه رتبه برتر کنکور شده اند را مدیون خلاصه نویسی هایی هستند که در طول سال کنکور خود به خوبی انجام داده اند.
خب حالا خلاصه نویسی در یک تعریف کلی یعنی چی؟
یعنی جدا کردن مطالب پر اهمیت و مهم و حذف مطالب اضافه که البته باید به این نکته توجه کرد که هر درسی یک شیوه ی مخصوص برای خلاصه نویسی دارد و این روش واقعا اشتباه است که همه ی دروس به یک شکل خلاصه نویسی شوند.
ما در اینجا روش های خلاصه نویسی درس به درس رشته ی انسانی را برای شما بازگو میکنیم. قبل از اینکه روش های گوناگون خلاصه نویسی را برای هر درس بگوییم ابتدا یک نکته ی مهم خلاصه نویسی را برایتان بازگو میکنم تا مثل خیلی از داوطلبین با خلاصه نویسی غلط وقت خود را تلف نکنید. نکته ای که باید رعایت شود این است که داوطلبی که برای بار اول آن درس را میخواند به هیچ عنوان نباید همان موقع خلاصه نویسی را شروع کند چرا که در نگاه اول همه ی مطالب مهم به نظر میرسد و داوطلب همه ی مطالب را دوباره مینویسد در صورتی که گفتیم فقط باید مطالب مهم نوشته شود.
‌اول از درس ادبیات عمومی شروع میکنیم.
شیوه ی خلاصه نویسی ادبیات عمومی به این شکل است که هر قسمت آن نکاتی مهمی دارد و باید به شیوه ی متفاوتی خلاصه نویسی شود. مثلا برای خلاصه نویسی لغات و املا بهترین کار هایلایت کردن یا علامت گذاری است به این شکل که لغات مهم معنایی و املایی در کتاب هایلایت یا علامت گذاری شوند.
قسمت بعدی قسمت دستور زبان و آرایه است برای خلاصه نویسی این بخش بهتر است که تنها نکات مهمی که معلم ذکر میکند در یک دفتر جداگانه یا در حاشیه کتاب نوشته شود و از ذکر نکاتی که داوطلب آن ها را بلد است و کاملا به آن ها مسلط است خودداری شود.
درس بعدی که باید خلاصه نویسی شود عربی است. بهتر است که قواعد عربی به همراه نکات مهم آن در یک دفتر جداگانه نوشته شود(به صورت ادبیات عمومی)که البته پیشنهاد ما این است که گرامر زبان هم دقیقا به همین شکل خلاصه نویسی شود.
درس بعدی درس دینی است دینی باید به صورت نکته نویسی خلاصه نویسی شود خب حالا یعنی چی؟ یعنی اینکه نکات یک آیه که معلم آن را ذکر میکند در کنار آیه در کتاب درسی نوشته شود و برای اینکه متن آن چگونه خلاصه نویسی شود در قسمت بعدی توضیح خواهیم داد. برای درس ریاضی فرمول های ریاضی دونه به دونه باید به همراه مثال و نکته های مهم در دفتری نوشته شود تا در هنگام کنکور دادن تمام فرمول ها و نکته ها یکجا باشد و مشکلی ایجاد نشود.
برای ادبیات تخصصی فراموش نکنید که باید به صورت نکته ای عمل کنید و تنها نکات مهم آرایه ها و نکته های عروض را یادداشت کنید و اگر در تقطیع و وزن عروضی به یک استثنا برخورد کردید که نکته ی مهمی داشت حتما آن را یادداشت کنید.
برای اقتصاد پیشنهاد ما برای خلاصه نویسی این است که حتما فرمول ها و نکته های تستی به همراه یک مثال در دفتری یادداشت شوند چرا که شما یک هفته قبل از کنکور با خواندن فرمول ها و تنها با یک مثال میتوانید به تسلط کافی برای تست های اقتصاد در کنکور سراسری برسید.
خب حالا بریم سراغ متن کتابا که جنبه ی حفظی داره مثل متن کتاب دینی یا اقتصاد یا جامعه شناسی یا روانشناسی، در متن های کتاب که به صورت حفظی است روش خلاصه نویسی به چه صورت است؟؟
به این صورت که همه ی متن مهم است پس باید چه قسمت هایی بیشتر خلاصه نویسی شود:
۱_قسمت هایی که در تست ها خیلی روی آن تاکید میکنند.
۲_تست هایی که آن ها را اشتباه زده اید به دو صورت خلاصه نویسی میشوند:
اول اینکه آن تست نکته ی خاصی دارد و داوطلب آن نکته را بلد نبوده است پس بهتر است که آن نکته در کتاب درسی یا در دفتر نکات یادداشت شود، دوم آنکه داوطلب یک قسمت را به خوبی نخوانده است و به همین دلیل تست آن را اشتباه زده است پس بهتر است که آن قسمت را به صورت هایلایت کردن در کتاب خلاصه کند.
وقتی داوطلب به این صورت ها خلاصه نویسی میکند در ماه های آخر مانده به کنکور تنها دفتر نکات و مطالبی که در کتاب هایلایت شده است خوانده میشود و به این صورت شما مطالب مهم را مرور میکنید تا زمان کنکور وارد حافظه ی بلند مدتتان میشود و مطالبی که مهم نیستند به این صورت حذف میشود.
🌟براى رزرو مشاوره و برنامه شخصي مشخصات خود را به تلگرام ۰۹۰۵۱۴۲۰۱۶۵ ارسال كنيد.

Avatar موسسه اموزشی طوفان

معتبر ترین مرکز مشاوره کنکور در ایران

برچسب ها: جغرافیا دهم انسانی، کنکور انسانی
مقالات پیشنهادی

شرط سنی پذیرش فرهنگیان ۱۴۰۲ لغو شد

با رای دیوان عدالت اداری، شرط سنی که برای ورود به دانشگاه فرهنگیان که حداکثر ۲۴ سال تمام بود، لغو گردید. مطابق این رأی از کنکور ۱۴۰۲ به بعد، کلیه داوطلبانی که ⁧حداکثر ۴۰ سال سن دارند، می توانند در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شده و دیگر اعداد ۲۲ و ۲۴ به عنوان حداکثر سن، معتبر […]

علائم عشق در نوجوانی چیست؟

علائم عشق در نوجوانی چیست و چگونه میتوان برای مراقبت از نوجوانان برنامه ریزی کرد؟ این شاید سوال تمام والدین به خصوص والدین کم تجربه ای که در خانواده خود نوجوان دارند باشد. والدین برای شروع حتما باید در ابتدا این اتفاق را به عنوان یک اتفاق طبیعی و شایع در بین نوجوانان بپذیرند. گاهی […]

تست کنکور 1

روش های صحیح تست زدن

  مقدمه: شاید برای شما هم پیش آمده باشد ،که مطلبی از کتاب درسی تان را به خوبی مطالعه کرده ایداما وقتی شروع به حل تست ها در خانه یا در آزمون ها میکنید،نتیجه ی دلخواه خودرا به دست نمی آورید یا احساس میکنید در مدیریت زمان برای پاسخ گویی به سوالات دچار مشکل می شوید. گاهی سوالات […]

17 − چهارده =

ساعت 8 الی 20 هر روز هفته

شماره تماس: 02188640157

آدرس ایمیل:toofanedu98@gmail.com

دسته بندی مقالات رشته

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه طوفان میباشد

طراحی سایت و سئو توسط لیسیانتوس