راهبرد خواندن دروس عمومی

آیا درکنکور از مطالب ((بیشتر بدانید)) ((برای مطالعه)) و ((مطالعه آزاد)) سوال مطرح می شود؟
به حذفیات اعلام شده از سوی سازمان سنجش آموزش کشور و وزارت آموزش و پرورش مراجعه کنید. معمولا از بخش ها و موارد حذف شده سوالی طرح نخواهد شد.
من در واژگان املا ضعیف هستم.با چه روشی آن ها را یاد بگیرم؟
روخوانی واژگان املا به تنهایی مفید نیست.برای املا بهتر است بدون پیش خوانی کسی را پیدا کنید که هر شب ۲۰ دقیقه به شما دیکته بگوید.باید تمام معانی یک واژه را بدانید. هر کدام را که نمی دانید علامت بزنید و بعد از تمام شدن پرسش و دیکته برگردید و اشکالات خود را مرور کنید. معانی لغات املایی را باید به همراه نکات نگارش یاد بگیرید. بیشتر تست های املا بر اساس معنای آن ها در متن طراحی می شوند. به همین جهت لازم است روی تست های املا در متن تمرکز بیشتری اشته باشید.نکاتی که گفته شد بهترین روش برای یادگیری املا است.
در مبحث قرابت معنایی ضعیف هستم.با توجه به این که قرابت معنایی در ادبیات مهم است چگونه می توانم بر آن مسلط شوم؟
برای تسلط بر تست های قرابت معنایی لازم است اولا:به شعر های کتاب درسی خود مسلط باشید.تا وقتی ادبیات ۲و۳وپیش ۱ را نخوانده اید بر قرابت معنایی تمرکز نکنید.ثانیا باید برای پاسخ گویی به تست های قرابت معنایی به آرایه ها به ویژه کنایه و استعاره مسلط باشید.ثالثا: موسیقی و آهنگ خواندن شعر شما درست باشد. در آخر آن که:اشعار را تحت اللفظیمعنا نکنید. باید از هر شعر یک مفهوم بیرون بکشید. با توجه به آنکه معمولا در تست های قرابت معنایی فقط یک بیت از کتاب های درسی می آید و ۳بیت دیگر خارج از کتاب هستند لازم است تست های زیادی در این رابطه بزنید.
آیا در درس ادبیات تشخیص نقش های دستوری در شعرها ضروری است؟
لازم نیست روی نقش های دستوری در شعر ها کار کنید. طراحان این نقش هارا بیشتر در متن های مربوط به ادبیات معاصر مطرح می کنند.
عربی من ضعیف است.چه طور میتوانم نمره ام را در این درس بالا ببرم؟
اگر عربی شما ضعیف یا متوسط است قواعد را به طور موضوعی نخوانید.از کتاب سال اول (هر چند که جزو منابع کنکور نیست) شروع کنید و درس به درس آن را به طور کامل بخوانید.قواعد آن را از روی یک جزوه یا کتاب کمک درسی قوی تر یاد بگیرید و تست بزنید. اگر نمره ی تست ها بالای ۸۵درصد بود به سراغ کتاب عربی ۲ بروید.درس به درس آن را جمع بندی کنید و همین روال را تا انتهای کتاب عربی ۳ ادامه دهید.سپس با استفاده از کتاب های کمک درسی روی تجزیه و ترکیب کار کنید و اشکالات و قواعد خود را برطرف کنید.اگر لازم دیدید مراحل قبل را یک بار دیگر تکرار کنید و در انتها با زدن تست های کتاب سازمان سنجش به اشکال گیری نهایی بپردازید.خواندن تک به تک پاسخ های این کتاب اهمیت زیادی دارد.
در درس عربی قوی هستم; آیابه صورت موضوعی کار کنم یا آن که کتاب درسی را درس به درس بخوانم؟
اگر مطمئن هستید که در درس عربی قوی هستید شاید دیگر نیاز نباشد که عربی را درس به درس بخوانید.یک ار قواعد و ترجمه را موضوعی و با جزئیات آن بخوانید و تست بزنید. بهتر است روی تست های دوره ای بیشتر از تست های موضوعی تمرکز کنید.
من در واژگان زبان انگلیسی مشکل دارم.هر چه می خوانم آن هارا فراموش می کنم. چه توصیه ای دارید؟
خواندن واژگان به صورت فهرستی جدا از متن موثر نیست.بهتر است در متن کتاب درسی لغات را به خاطر بسپارید. بعد مانند واژگان ادبیات فارسی به جای خواندن لغات را از خود بپرسید.این کار به یک نظم زمانی احتیاج دارد. کتاب Tick 8 گاج برای این کار ابزار موثری است.
گرامر زبان انگلیسی من ضعیف است.چه باید کرد؟
ابتدا پایه ی گرامر زبان را درسال های دهم و یازدهم مرور کنید سپس گرامر های زبان دوازدهم را با استفاده از یک کتاب کمک آموزشی به نحو دقیق بیاموزید.تمرین های کتاب درسی را حل کنید و در گام آخربه اندازه کافی تست گرامر بزنید. حتا پاسخ های تشریحی آن ها را با دقت بخوانید. از نکات جزیی یادداشت بردارید و دائما آن ها را مرور کنید تا در ذهنتان حک شوند مطالعه ی کتاب گرامر زبان انگلیسی گاج می تواند در این زمینه به شما کمک کند.
من در حل تست های درک مطلب ضعیف هستم چون خیلی کند هستم و پاسخ هایم غلط از آب در می آید.معمولا دست آخر آن ها را کنار می گذارم. برای کسب تسلط به این تست ها چه توصیه ای دارید؟

ابتدا باید لغات را خوب بدانید. هرچه دامنه ی واژگان شما وسیع تر باشد راحت تر مفهوم مطلب را در می یابید.اما به یک نکته ی مهم توجه کنید. برای خواندن و فهمیدن یک متن تنها دانستن معنای لغات کافی نیست.باید به دیگر مهارت های درک مطلب از جمله پیشگویی معنی در حین خواندن حدس زدن معنای لغات جدید و ناآشنا از روی سایر واژگان جمله استنتاج اطلاعات غیر مستقیم از متن و…. که همگی در کتاب درسی آموزش داده شده اند نیز مسلط باشید.
برای پاسخ دادن به تست های درک مطلب چگونه متن زبان را بخوانیم؟
۱-به عنوان و زیر عنوان متن به خوبی توجه کنید تا موضوع کلی متن را دریابید.
۲-متن را اجمالی بخوانید.در این مرحله به سراغ جزئیات نروید.لغات جدید را با توجه به روش هایی که در کتاب درسی یاد گرفته اید حدس بزنید. هدف این مرحله تنها درک موضوع اصلی است.
۳-پرسش های انتهای متن را بخوانید.برای پاسخ هر یک به بخش مناسبی در متن مراجعه کنید.
برای Cloze Test به چه روشی عمل کنیم؟
در تست های Cloze معمولا لغت یا نکته ای گرامری را از یک متن حذف می کنند.در Cloze test باید همزمان به تمامی اجزای متن و فرآیندهای جمله سازی آن توجه کنید.به همین خاطر بهتر است به ترتیب کار های ریز را انجام دهید:
۱-ابتدا همه ی متن را سریع و اجمالی و بدون در نظر گرفتن جاهای خالی بخوانید تا برداشتی همه جانبه از آن داشته باشید و موضوع اصلی را در یابید.
۲-گزینه ها را از نظر بگذرانید.
۳-رابطه ی بین جملات ناقص و مفهوم کل متن را پیدا کنید.
۴-جای خالی هر جمله را با توجه به کلمات دو طرف آن یا جملات قبل و بعد از آن کامل کنید.گاهی لازم است ابتدا جاخالی بعدی را پر کنید تا متن کمی کامل تر شود و بتوانید جاخالی های قبلی را تشخیص دهید.
۵-حتما پس از کامل شدن Cloze Test یک بار دیگر آن را بخوانید و مطمئن شوید جاهای خالی پر شده با کل متن هماهنگ هستند.

Avatar موسسه اموزشی طوفان

معتبر ترین مرکز مشاوره کنکور در ایران

برچسب ها: تست دروس عمومی، کنکور
مقالات پیشنهادی

شرط سنی پذیرش فرهنگیان ۱۴۰۲ لغو شد

با رای دیوان عدالت اداری، شرط سنی که برای ورود به دانشگاه فرهنگیان که حداکثر ۲۴ سال تمام بود، لغو گردید. مطابق این رأی از کنکور ۱۴۰۲ به بعد، کلیه داوطلبانی که ⁧حداکثر ۴۰ سال سن دارند، می توانند در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شده و دیگر اعداد ۲۲ و ۲۴ به عنوان حداکثر سن، معتبر […]

علائم عشق در نوجوانی چیست؟

علائم عشق در نوجوانی چیست و چگونه میتوان برای مراقبت از نوجوانان برنامه ریزی کرد؟ این شاید سوال تمام والدین به خصوص والدین کم تجربه ای که در خانواده خود نوجوان دارند باشد. والدین برای شروع حتما باید در ابتدا این اتفاق را به عنوان یک اتفاق طبیعی و شایع در بین نوجوانان بپذیرند. گاهی […]

تست کنکور 1

روش های صحیح تست زدن

  مقدمه: شاید برای شما هم پیش آمده باشد ،که مطلبی از کتاب درسی تان را به خوبی مطالعه کرده ایداما وقتی شروع به حل تست ها در خانه یا در آزمون ها میکنید،نتیجه ی دلخواه خودرا به دست نمی آورید یا احساس میکنید در مدیریت زمان برای پاسخ گویی به سوالات دچار مشکل می شوید. گاهی سوالات […]

20 − هشت =

ساعت 8 الی 20 هر روز هفته

شماره تماس: 02188640157

آدرس ایمیل:toofanedu98@gmail.com

دسته بندی مقالات رشته

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه طوفان میباشد

طراحی سایت و سئو توسط لیسیانتوس