ورزش در دوران کنکور

آیا ورزش کردن در پیشرفت تحصیلی موثر است؟

در این باره تحقیقات زیادی انجام شده که همگی بر نقش ورزش در پیشرفت تحصیلی تاکید داشته اند. هنگام ورزش کردن ذهن شما از هر نوع فکر، خیال و نگرانی خالی میشود.بدین ترتیب مغز شما استراحت میکند ورزش با افزایش هورمون سروتونین، بیوشیمی خون و مغز را تغییر میدهد.همین مسئله ذهن و جسم را آرام میکند‌.ورزش حافظه شما را تقویت میکند.
در سال های پایانی دبیرستان که استرس های تحصیلی زیادی را تجربه میکنید و خلق و خو و روحیه شما بالا و پایین میشود، ورزش منظم و کافی برای حفظ تعادل روحی، رفع اضطراب و تنش بسیار موثر خواهد بود.شاید به جرئت بتوان گفت که یکی از درمان های موثر غیردارویی اضطراب، ورزش است.
من تکالیف زیادی دارم؛اصلا فرصت ورزش کردن ندارم!
حتی درس خوان های قدر هم اوقاتی را برای استراحت خود در نظر میگیرند.اما بیشتر دانش آموزان به جای استراحت،وقت گذرانی میکنند.مثلا بازی با کامپیوتر، تماشای تلویزیون، باز و بسته کردن در یخچال و …بهتر است ورزش را جایگزین آن ها کنید. برای ورزش کردن،نیازی به رفتن به کلاس بدن سازط و باشگاه نیست.
تاجایی که امکان دارد،ورزش را لابه لای برنامه ی روزانه خود بگنجانید.در زنگ های تفریح،انجام بازی های مفرح مانند هفت سنگ ،وسطی،دویدن و…به شما نشاط میدهد.یا اینکه در فواصل مطالعه،کمی طناب بزنید.همراه با موسیقی حرکات موزون انجام دهید.نظافت اتاق،شستن ظروف و….همگی نوعی ورزش و تنوع حالت هستند‌‌.هرچند این کارها کوچکند ولی مفیدند.
آیا ورزش باعث خستگی بیشتر یا کاهش ساعات مطالعه نمیشود؟
اگر ورزش نامنظم یا سنگین نباشد،به هیچ وجه. جالب است بدانید که هر ۴۵ دقیقه ورزش،حدود دو ساعت زمان مطالعه ی شما را افزایش میدهد و تمرکزتان را زیاد میکند.ورزش کردن ذهن شما را از فکر و خیال خالی میکندو به مغزتان استراحت میدهد .به همین جهت بر کیفیت مطالعه تاثیر میگذارد.
اگر به ورزش کردن عادت نداشته باشید،در شروع ممکن است کمی شما را خسته کند ،اما بعد از چند روز بدنتان عادت میکند.
ورزش های سبک بخاطر جلوگیری از ترشح کورتیزل(هورمون خستگی)مانع خستگی میشوند.
من شب ها خوب نمیخوابم آیا میتوانم با ورزش سنگین قبل از خواب خودم را خسته کنم تا خوب بخوابم؟
ورزش صبحگاهی به سلامت،شادی و افزایش انرژی شما در طول روز کمک میکند.ورزش در میانه ی روز در تسهیل خواب شبانه و بهبود آن موثر است.اما ورزش سنگین در شب به ویژه قبل از خوابیدن برای خواب مفید نیست.
من قبلا قهرمان تکواندو بوده ام.آیا میتوانم در دوره ی پیش دانشگاهی ورزش مورد علاقه ام را دنبال کنم؟
اگر بین ورزش و در خواندن ،دومی برای شما مهم تر است و اولویت دارد،توصیه میکنیم ورزش های قهرمانی را که به دلیل حجم تمرینات و اردوهای آمادگی ،وقت و انرژی زیادی میطلبد موقتا کنار بگذارید .اما توصیه های مهم دیگری هم داریم ؛ اگر تا بحال به ورزش قهرمانی مشغول بوده اید،نباید یکباره به سبب درس خواندن آن را رها کنید؛چون تجربه نشان میدهد با قطع ورزش،این افراد دچار افسردگی ،خستگی های زودرس و کاهش روحیه شادابی میشوند .بهتر است ورزش را به صورت سبک ولی مستمر دنبال کنید.
دیگران میگویند :ورزش را کنار بگذار و به درس هایت برس اما من ورزش را به دانشگاه ترحیح میدم چه کار کنم؟
اول هدفتان را تعیین کنید.برای خود مشخص کنید چه علایق و استعداد هایی دارید.اگر فکر میکنید در ورزش فرد خلاقی هستید و از هر رهگذر آن آرامش،رفاه و موفقیت به دست می آورید،خب چه اشکالی دارد ورزش را دنبال کنید؟درس خواندن تنها راه نیل به موفقیت نیست.اما توصیه میکنیم قبل از هر نوع تصمیم گیری در این باره با مربیان و خانواده ی خود مشورت کنید و نظر آن ها را هم جویا شوید.

🌟براى رزرو مشاوره و برنامه شخصي مشخصات خود را به تلگرام ۰۹۰۵۱۴۲۰۱۶۵ ارسال كنيد.

Avatar موسسه اموزشی طوفان

معتبر ترین مرکز مشاوره کنکور در ایران

برچسب ها: کنکور تجربی ، کنکور
مقالات پیشنهادی

شرط سنی پذیرش فرهنگیان ۱۴۰۲ لغو شد

با رای دیوان عدالت اداری، شرط سنی که برای ورود به دانشگاه فرهنگیان که حداکثر ۲۴ سال تمام بود، لغو گردید. مطابق این رأی از کنکور ۱۴۰۲ به بعد، کلیه داوطلبانی که ⁧حداکثر ۴۰ سال سن دارند، می توانند در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شده و دیگر اعداد ۲۲ و ۲۴ به عنوان حداکثر سن، معتبر […]

علائم عشق در نوجوانی چیست؟

علائم عشق در نوجوانی چیست و چگونه میتوان برای مراقبت از نوجوانان برنامه ریزی کرد؟ این شاید سوال تمام والدین به خصوص والدین کم تجربه ای که در خانواده خود نوجوان دارند باشد. والدین برای شروع حتما باید در ابتدا این اتفاق را به عنوان یک اتفاق طبیعی و شایع در بین نوجوانان بپذیرند. گاهی […]

تست کنکور 1

روش های صحیح تست زدن

  مقدمه: شاید برای شما هم پیش آمده باشد ،که مطلبی از کتاب درسی تان را به خوبی مطالعه کرده ایداما وقتی شروع به حل تست ها در خانه یا در آزمون ها میکنید،نتیجه ی دلخواه خودرا به دست نمی آورید یا احساس میکنید در مدیریت زمان برای پاسخ گویی به سوالات دچار مشکل می شوید. گاهی سوالات […]

16 − شش =

ساعت 8 الی 20 هر روز هفته

شماره تماس: 02188640157

آدرس ایمیل:toofanedu98@gmail.com

دسته بندی مقالات رشته

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه طوفان میباشد

طراحی سایت و سئو توسط لیسیانتوس