چگونه برای کنکور بخوانیم

مطالبی که خوندم یادم نمیاد چه کار کنم؟ لغات زبان رو فراموش کردم؟ قید های زیست رو مطمئن نیستم که هنوز یادمه یا نه؟

فرمول های سینماتیک یادم مونده یعنی؟ پایه ای که نخوندم رو چه کار کنم؟ من نمیدونم اینایی که خوندم یادم هست یا نه… چطور پیش ۲ رو با اسید و باز و باکتری و شارش زیست و انتگرال ریاضی به آخر برسونم…

این ها سوالات و دل نگرانی های طیف بسیار زیادی از داوطلبان کنکور سراسری است که تقریبا هر ساله نیز شاهد این سوالات هستیم. تا اینجای کار که در اواخر اخرین ماه از فصل پاییز هستیم و چیزی در حدود ۲۲ هفته از زمان آمادگی کنکور گذشته است دو دسته از داوطلبان وجود دارند؟

دسته اول به خوبی با برنامه آزمون ها و مشاور فردی خود پیش آمده اند و درس ها را طبق برنامه کامل کرده اند. منظور ما از کامل کردن این است که هم بحث آموزش را پشت سر گذاشته اند هم تست آموزشی کار کرده اند و هم تست زمان دار و در اخر نیز خلاصه هایی از مطالبی که آموخته اند را جمع آوری کرده اند. این داوطلبان هر چقدر نیز که خوب مطالعه کرده باشند و هر چقدر نیز که به برنامه ریزی بلند مدت خود اعتماد داشته باشند اما باز نگرانی هایی برای مطالبی که آموخته اند دارند که مهم ترین آن ها این است که آیا مطالبی که این قدر برایشان زحمت کشیده ام هنوز خاطرم هستند؟ چه ابزاری برای اطمینان خاطر از این امر وجود دارد؟
دسته دوم نیز داوطلبانی هستند که از ابتدا بدون داشتن هدف مشخص در مسیر کنکور سراسری قدم گذاشته اند و برنامه ای مشخص و مدون برای مطالعه دروس مختلف نداشته اند و به طبع نتایج خوبی نیز در آزمون های آزمایش خود کسب نکرده اند. این داوطلبان نیز اکثرا به فکر چاره ای هستند و اینکه راهی را پیدا کنند تا بتوانند عقب ماندگی های درسی خود را جبران کنند.

ما در مقاله زیر سعی داریم تا با راه حل هایی به این دست از داوطلبان که تعداد زیادی را نیز شامل می شوند کمک کنیم.
امتحانات مدرسه در دی ماه: رئیس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش اط آغاز امتحانات نهایی دانش آموزان از چهارم دی ماه خبر داد، امتحانات از چهارم دی ماه لغایت بیست و پنجم دی ماه طول خواهند کشید.
خیلی از داوطلبان در طول سال تحصیلی از این امر شکایت داشته اند که بیشترین زمان خود را صرف رفت و آمد به مدرسه می کنند این دست از داوطلبان باید توجه داشته باشند در این فرصت آن ها فقط برای امتحان دادن به مدرسه می روند و مابقی وقت خود را در منزل هستند در این فرجه ای که از تقریبا ۲ دی ماه تا ۲۵ دی ماه دارید می توانید برای اولین مرور جامع خود استفاده کنید و خود را برای دادن امتحان جامع جمع بندی پیش دانشگاهی آماده کنید.
تستی یا تشریحی: چیزی که مشخص است این است که داوطلبان می بایست در امتحانت تشریحی مدارس شرکت کنند اما توصیه ما براین است که داوطلبان به خوبی کل مطالب پیش یک را مطالعه کنند تا هم از پس آزمون تشریحی بربیایند هم برای کنور آمادگی خود را حفظ کنند.
چه دروسی مطالعه شود؟ در این زمان تقریبا سه هفته ای توصیه ما بر مطالعه دروس پیش یک است و نیازی بر مطالعه دروس دیگر از جمله پایه ای که در این مدت همراه با دروس پیش یک مطالعه می کردند وجود ندارد. چرا که اکثر موسساتی که آزمن های آزمایشی برگزار می کنند بعد از برگزاری آزمون جامع پیش یک به سراغ جمع بندی دروس پایه ای می روند که داوطلبان در نیم سال اول مطالعه کرده اند.
دفتر برنامه ریزی: در ابتدا باید به این امر تاکید کرد داوطلبان برحسب قدرتمند و یا ضعیف بودنشان در این مسئله که چقدر می توانند در ۲۴ ساعت روز های تعطیل مطالعه کنند چیزی در حدود ۹ تا ۱۳ ساعت می توانند مطالعه مفید داشته باشند. حتما در این زمان دفتر برنامه ریزی خود را ورق بزنید و با علم بر این موضوع که چه درسی را کمتر مطالعه کرده اید و با مدنظر قرار دادن نتایج خود در آزمون هایی آزمایشی برای درس هایی که نتایج ضعیف تری کسب کرده اید وقت بیشتری بگذارید.
علاوه بر ساعت های مطالعه تعداد تست هایی را که برای هر درس زده اید را نیز بررسی کنید تا در صورت ضعف و کمک کاری در درسی از دروس پیش یک در این زمان آن را جبران کنید و خود را به حد نصاب لازم برای موفقیت در آن درس برسانید.
خلاصه برداری مجدد: داوطلبان معمولا در طول سال تحصیلی بعد از مطالعه دروس در اخرین مراحل تکمیل مطالعه خود اقدام به خلاصه نویسی از مباحثی که خوانده اند نیز می کنند بهتر است در این زمان به تکمیل خلاصه های خود نیز بپردازید و مطالبی را که فکر می کنید نیاز دارید به خلاصه های خود اضافه کنید و از مرور این خلاصه ها غافل نشوید که یکی ز روز اصلی موفقیت در کنکور سراسری تکرار و مرور هر چه بیشتر مطالب است.
زنگ خالی: در این مدت که به مرور دروس پیش یک می پردازید بهتر است زمانی از روز را در حدود ۷۰ تا۹۰ دقیقه را به دروسی که در آن ها ضعف دارید اختصاص دهید و یا دروسی که با خود شرط کرده اید که برای عملکرد بهتر در آن درس به دلایل مختلف از جمله اهمیت درس مربوطه در گروه شما هرشب زمانی را به مطالعه آن اختصاص دهید.
تست زنی در فرجه دی ماه: هر چند که سوالات امتحانات مدرسه تشریحی است اما همان طور که بالا خدمتتان عرض کردیم هدف کل شما موفقیت در آزمون سراسری است که سوالات آن به صورت چهار گزینه ای طرح می شود و اتفاقا انتظار می رود تعداد تست هایی که در این مدت بررسی می کنید افزایش یابد. نظر ما این است که در این زمان نیز حتما اقدام به زدن تست های آموزشی بکنید خصوصا تست هایی که در طول سال در کتاب های کمک آموزشی و یا آزمون های آزمایشی موفق به پاسخ گویی آن ها نشده اید و یا اشتباه پاسخ داده اید را مجددا پاسخ دهید.
دید کلی تا پایان سال: داوطلبان در ادامه مسیر خود در دی ماه و هم زمان با امتحانات مدرسه به جمع بندی دروس پیش یک می پردازد که معمولا تا ۲۴ یا ۲۵ دی ماه طول می کشد و در آزمون جامع جمع بندی دروس پیش یک شرکت می کنند.
داوطلبان تا ۹ یا ۱۰ بهمن ماه نیز به جمع بندی مطالب دروس پایه ای می پردازند که در نیم سال اول اقدام به مطالعه آن ها کرده اند و در این زمان نیز در آزمون جامع جمع بندی پایه شرکت می کنند.
از اواسط بهمن ماه تا انتهای سال داوطلبان تقریبا نیم بیشتری از دروس پیش دو را نیز تمام می کنند و در کنار دروس پیش دو مباحث پایه ی دیگری از دبیرستان را نیز به جلو می برند.

🌟براى رزرو مشاوره و برنامه شخصي مشخصات خود را به تلگرام ۰۹۰۵۱۴۲۰۱۶۵ ارسال كنيد.

Avatar موسسه اموزشی طوفان

معتبر ترین مرکز مشاوره کنکور در ایران

برچسب ها: کنکور 98، کنکور ریاضی
مقالات پیشنهادی

شرط سنی پذیرش فرهنگیان ۱۴۰۲ لغو شد

با رای دیوان عدالت اداری، شرط سنی که برای ورود به دانشگاه فرهنگیان که حداکثر ۲۴ سال تمام بود، لغو گردید. مطابق این رأی از کنکور ۱۴۰۲ به بعد، کلیه داوطلبانی که ⁧حداکثر ۴۰ سال سن دارند، می توانند در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شده و دیگر اعداد ۲۲ و ۲۴ به عنوان حداکثر سن، معتبر […]

علائم عشق در نوجوانی چیست؟

علائم عشق در نوجوانی چیست و چگونه میتوان برای مراقبت از نوجوانان برنامه ریزی کرد؟ این شاید سوال تمام والدین به خصوص والدین کم تجربه ای که در خانواده خود نوجوان دارند باشد. والدین برای شروع حتما باید در ابتدا این اتفاق را به عنوان یک اتفاق طبیعی و شایع در بین نوجوانان بپذیرند. گاهی […]

تست کنکور 1

روش های صحیح تست زدن

  مقدمه: شاید برای شما هم پیش آمده باشد ،که مطلبی از کتاب درسی تان را به خوبی مطالعه کرده ایداما وقتی شروع به حل تست ها در خانه یا در آزمون ها میکنید،نتیجه ی دلخواه خودرا به دست نمی آورید یا احساس میکنید در مدیریت زمان برای پاسخ گویی به سوالات دچار مشکل می شوید. گاهی سوالات […]

17 + 11 =

ساعت 8 الی 20 هر روز هفته

شماره تماس: 02188640157

آدرس ایمیل:toofanedu98@gmail.com

دسته بندی مقالات رشته

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه طوفان میباشد

طراحی سایت و سئو توسط لیسیانتوس