کار کردن و درس خواندن

ظرف شستن،جارو کردن و….نمیگذارد به خوبی درس بخوانم.نمیدانم با این مشکل چه طور کنار بیایم.توصیه شما چیست؟

نمیدانم تا چه اندازه مسئولیت کار منزل بر عهده ی شماست.در هر صورت،نباید کاری را که به شما واگذار میکنند،بیش از حد توانتان باشد.این وظیفه ی شما نیست که همه ی امور خانه را انجام دهید و نقش سایرین را بر عهده گیرید.این حقتان است که از خانواده بخواهید تا مشخص کنند چه کمکی از شما انتظار دارند.از آنان بخواهید درخواست هایشان را شفاف مطرح کنند و آن هایی را که در توانتان است بپذیرید.درخواست های خانواده باید به موقع باشد.نباید به شکل سرزده از شما کاری خواسته شود؛به طوری که برنامه های شخصیتان را بهم بریزد.اگر والدین تان به سبب گرفتاری یا طرز فکرشان متوجه ایم موضوع نشده اند،سعی کنید به آن ها کمک کنید تا موقعیت شما را درک‌ کنند.اگر موفق نبودید،از یک‌ میانجی مانند معلم یا مشاور کمک بگیرید.
البته اگر کار های واگذار شده در حد متعارف باشد،جای نگرانی نیست.
من شخصا با این موضوع موافقم که انجام کارهای کوچک خانه در کار و فکر شما تنوع ایجاد میکند و در واقع نوعی ورزش است که ذهن شما را در مدتی کوتاه از مسائل درسی و ماجراهای کنکور خلاص میکند.
خالی شدن ذهن یعنی استراحت.
اما به نظر میرسد موضوع دیگری شما را ناراحت میکند.این که احساس میکنید چرا خانواده موقعیت شما را درک نمیکند و وقتتان را بابت اینگونه کارها میگیرد.با خود میگویید چرا بسیاری از داوطلبان کنکور از صبح تا شب تحت مراقبت و حمایت والدینشان هستند و دست به سیاه و سفید نمیزنند ولی شما باید کار کنید.احساس میکنید به شما بی توجهی میشود؛برایتان ارزش قائل نمیشوند و همراهیتان نمیکنند.
شاید این افکار و احساسات است که شما را آزار میدهد.بیایید واقع بین باشید.مجموع کار و کمک به خانواده بیش از یک ساعت وقتتان را نمیگیرد .اکثر بچه ها روزانه ۲تا۳ برابرهمین زمان را تلف میکنند و به چشمشان نمی آید.
اهل سراب هستم.من و بسیاری از دوستانم،در فصل تابستان در مزرعه کار میکنیم .با این وضع چه طور میتوانیم درس بخوانیم؟
خسته نباشید.کار کردن شما تحسین برانگیز است.اما به چند نکته توجه کنید:
• اگر احساس کنید که کارتان برای خانواده فایده دارد،آن وقت لذت بیشتری از آن میبرید.کار به شما احساس مفید بودن و توانایی میدهد.با همین کار کردن،چیزی را به دست می آورید که دیگران از آن محرومند.
• روانشناسان معتقدند هرگاه فردی احساس کند که وقت کمتری در اختیار دارد،ناخداگاه فعال تر میشود.در نتیجه جمع و جورتر ،سریعتر و متمرکز تر کار میکند.ولی بچه هایی که اوقات آزاد بیشتری دارندبیشتر به فکر و خیال میروند و دست به دست میکنند.نمونه ی این مورد ،فارغ التحصیلان هستند که در مجموع ضعیف تر از دانش آموزان عمل میکنند.
• به علت سردسیر بودن منطقه ی شما،فعالیت کشاورزی تا پایان تابستان تمام میشود.نگران نباشید؛در سایر فصول آزاد هستید.همین اوقات باقی مانده هم برای موفقیت کافی است.بد نیست بدانید دو تن از حائزین رتبه های ممتاز کنکور در چهار سال اخیر مانند شما کار میکرده اند.بسیاری از داوطلبان ممتاز هم از مهرماه کارشان را شروع کرده اند و موفق هم شده اند.
• شاید فکر میکنید اکنون که شما کار میکنید،دیگران به شدت درحال درس خواندن هستند.اما واقعیت چیز دیگری است.بیشتر داوطلبان به دلیل مطالعه ی نوسان دار،در عمل کمتر از دو ساعت مطالعه ی روزانه دارند.پس فکر نکنید از آن ها عقب تر هستید.
• توصیه میکنم اگر در تابستان فرصتی محدود برای درس خواندن پیدا کردید،آن را به دروسی که در آن ها ضعیف تر هستید اختصاص دهید.

مدتی است مادرم مریض شده است و به جای او،من کارها را انجام میدهم؛بنابراین به هیچ کاری نمیرسم؛نمیدانم چه کار کنم.
متاسفانه با بیماری مادرتان،مسئولیتی ناخواسته متوجه شما شده و جای ایشان را در خانه گرفته اید.اگر آشپزی میکنیدیا از خواهر و برادر کوچکترتان مراقبت میکنید،همه ی این ها قابل تحسین است.طبیعی است که اکنون فضای خانه قدری سنگین باشد.شاید احساس خستگی میکنید.باید مراقب باشید خودتان دچار افسردگی نشوید.مراقب باشید ناراحتی،ناله و …شما را عصبی و کم حوصله نسازد و آستانه تحملتان پایین نیاید.وقتی نتوانید مسئولیت های خود را در مورد درس و مدرسه انجام دهید،احساس ناکامی میکنید و خشم و خستگی به سراغتان می آید.مراقب باشید خشمتان را پس نزدید و نگذارید باعث تخریب رابطه ی شما با سایر اعضای خانواده شود.اگر احساس میکنید توان پرستاری ندارید،از همه ی شبکه ی خانواده کمک بگیرید.همچنین در صورتی که خانواده توانایی مالی دارند،بهتر است از یک‌پرستار ورزیده برای مراقبت از مادرتان استفاده کنید.

Avatar موسسه اموزشی طوفان

معتبر ترین مرکز مشاوره کنکور در ایران

برچسب ها: کنکور 98، کنکور ریاضی
مقالات پیشنهادی

شرط سنی پذیرش فرهنگیان ۱۴۰۲ لغو شد

با رای دیوان عدالت اداری، شرط سنی که برای ورود به دانشگاه فرهنگیان که حداکثر ۲۴ سال تمام بود، لغو گردید. مطابق این رأی از کنکور ۱۴۰۲ به بعد، کلیه داوطلبانی که ⁧حداکثر ۴۰ سال سن دارند، می توانند در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شده و دیگر اعداد ۲۲ و ۲۴ به عنوان حداکثر سن، معتبر […]

علائم عشق در نوجوانی چیست؟

علائم عشق در نوجوانی چیست و چگونه میتوان برای مراقبت از نوجوانان برنامه ریزی کرد؟ این شاید سوال تمام والدین به خصوص والدین کم تجربه ای که در خانواده خود نوجوان دارند باشد. والدین برای شروع حتما باید در ابتدا این اتفاق را به عنوان یک اتفاق طبیعی و شایع در بین نوجوانان بپذیرند. گاهی […]

تست کنکور 1

روش های صحیح تست زدن

  مقدمه: شاید برای شما هم پیش آمده باشد ،که مطلبی از کتاب درسی تان را به خوبی مطالعه کرده ایداما وقتی شروع به حل تست ها در خانه یا در آزمون ها میکنید،نتیجه ی دلخواه خودرا به دست نمی آورید یا احساس میکنید در مدیریت زمان برای پاسخ گویی به سوالات دچار مشکل می شوید. گاهی سوالات […]

6 + هفت =

ساعت 8 الی 20 هر روز هفته

شماره تماس: 02188640157

آدرس ایمیل:toofanedu98@gmail.com

دسته بندی مقالات رشته

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه طوفان میباشد

طراحی سایت و سئو توسط لیسیانتوس