کتاب های کمک درسی

من ولع زیادی برای خرید کتاب‌های کمک درسی دارم و هر کتاب جدیدی را که از یک انتشارات معروف چاپ شود، می‌خرم ولی فرصت مطالعه‌ی همه‌ی آن‌ها را پیدا نمی‌کنم.
به دو نکته توجه کنید:
شاید این ولع شما برای خرید کتاب‌های اضافی، رنگ و بویی از اضطراب داشته باشد. شاید نگرانید مبادا نکته‌ای در این یا آن کتاب باشد و آن را از دست بدهید. در واقع، به جای آن‌که کتاب‌های درسی را عمیق و دقیق بخوانید، با خرید انبوهی از کتا‌های رنگارنگ، یک کتاب را چند کتاب کرده، کارتان را سخت می‌کنید. بابت خرید این همه کتاب، فشار مالی بر حانواده وارد می‌کنید و از این‌که فرصت مطالعه‌ی همه‌ی آن‌ها را ندارید، در برنامه‌ریزی دچار آشفتگی می‌شوید و برای خودتان اضطراب ایجاد می‌کنیدو آن وقت می‌گویید کنکور سخت است. خودتان را عادت دهید از کتاب‌های درسی به‌جا و به‌موقع استفاده کنید.
نباید از خوب بودن یک عنوان کتاب هر ناشری، فکر کنیم که سایر کتاب‌های آن ناشر هم به‌همان خوبی است. متأسفانه در ایران کم‌تر ناشری وجود دارد که همه‌ی کتاب‌های آن یک‌دست و با کیفیت قابل قبول باشد.
آیا خواندن کتاب‌های کمک آموزشی ضروری است؟
کتاب‌های کمک درسی کارکردهایی دارند که می‌توانند مفید واقع شوند، از جمله:
به عنوان معلم بارها می‌توانید از آن‌ها در هر موقعیتی استفاده کنید یا به دلخواه سرعت خواندنتان را روی آن‌ها تنظیم کنید.
اکثر آن‌ها نکات کتاب درسی را که بچه‌ها به آن توجه ندارند برجسته‌تر می‌کنند، ارتباط نکات کتاب درسی را با یکدیگر نشان می‌دهند و شما را در مطالعه‌ی کتاب درسی هشیارتر و دقیق‌تر می‌کنند. برخی از آن‌ها به خاطر داشتن تمرینات و خودآزمایی‌های بیش‌تر شما را فعال‌تر می‌کنند.
آیا خواندن کتاب‌های کمک درسی ضروری است؟
کتاب‌های کمک درسی، مطالب کتاب درسی را با مثال‌های متنوع‌تر آموزش می‌دهند ولی تمرین‌ها و خودآزمایی‌های محدودی دارند. این کتاب‌ها موقعی که به معلم یا کلاس دسترسی ندارید یا بخش‌هایی از کتاب درسی که نامفهوم‌اند مفیدند، البته به شرط آن‌که مفهومی و دقیق تدوین شده باشند.
معلم ما جزوه‌ی خوبی دارد، آیا باز لازم است از کتاب کمک آموزشی استفاده کنیم؟
در درجه اول از کتاب درسی و جزوه معلمتان به عنوان اصلی‌ترین منبع کمک آموزشی استفاده کنید. آن‌ها را خوب و عمیق بخوانید. اگر این‌ها کارساز نبودند به سراغ منابع دیگر بروید.
برای ما دانش‌آموزان سال سوم کتاب‌های کار مناسب‌تر است یا کتاب‌های تستی؟
کتاب‌های کار، کتاب‌هایی هستند که تمرین‌های متنوع دارند. برخی از آن‌ها با پاسخ و برخی دیگر بدون پاسخ هستند، مطالعه‌ی این کتاب‌ها امکان تسلط شما را به مزالب کتاب درسی فراهم می‌سازد. نوع بدون پاسخ آن همراه با معلم قابل استفاده می‌باشد ولی کتاب‌های کار پاسخ‌دار تا حد زیادی قابلیت خودآموزی دارند. برای شما که سال سوم هستید، پس از کتاب‌های درسی کتاب‌های کار اهمیت بیشتری دارند. در صورتی که تمرین‌های معلم خود را کافی نمی‌دانید، این کمبود را با کتاب کار جبران کنید.
کتاب‌های تست در بازار به دو صورت ارائه می‌شود. برخی از آن‌ها تست‌ها را به صورت موضوعی و برخی دیگر تست‌ها را بدون دسته‌بندی موضوعی تنظیم کرده‌اند. کتاب‌های تست‌های موضوعی برای شما مفیدترند ولی هنگام استفاده از آن‌ها باید به موارد زیر توجه کنید:
موقعی سراغ تمرین‌های تستی بروید که تمرین‌های تشریحی مربوطه را به خوبی پاسخ داده باشید. تا وقتی از کارهای مدرسه عقب‌ هستید یا سطح نمرات شما چندان مطلوب نیست، به جای تست زدن، مطالب را خوب بیاموزید و خوب رفع اشکال کنید. برای این منظور از تمرین‌های تشریحی بیش‌تر استفاده کنید. کتاب‌های تستی که پاسخ تشریحی ندارند، برای یادگیری زیاد مفید نیستند، از آن‌ها صرف‌نظر نید. قبل از امتحانات نهایی (پس از عید)، کار کردن با کتاب‌های تستی را کنار بگذارید و تمام نیروی خود را صرف آمادگی امتحانات تشریحی نمایید.
آیا می‌شود شما کتاب‌های خوب بازار را به ما معرفی کنید؟
با توجه به رقابت شدید بین ناشران آموزشی و ویرایش جدید کتاب‌ها که تقریبأ در هر ماه شاهد ظهور کتاب‌های خوب از سوی ناشران باشیم نمی‌توان پاسخ دقیقی به این سوال داد، لذا توصیه می‌شود در این خصوص به مشاوران آموزشی خود مراجعه نمایید.

Avatar موسسه اموزشی طوفان

معتبر ترین مرکز مشاوره کنکور در ایران

برچسب ها: کتاب کمک درسی ، کنکور
مقالات پیشنهادی

شرط سنی پذیرش فرهنگیان ۱۴۰۲ لغو شد

با رای دیوان عدالت اداری، شرط سنی که برای ورود به دانشگاه فرهنگیان که حداکثر ۲۴ سال تمام بود، لغو گردید. مطابق این رأی از کنکور ۱۴۰۲ به بعد، کلیه داوطلبانی که ⁧حداکثر ۴۰ سال سن دارند، می توانند در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شده و دیگر اعداد ۲۲ و ۲۴ به عنوان حداکثر سن، معتبر […]

علائم عشق در نوجوانی چیست؟

علائم عشق در نوجوانی چیست و چگونه میتوان برای مراقبت از نوجوانان برنامه ریزی کرد؟ این شاید سوال تمام والدین به خصوص والدین کم تجربه ای که در خانواده خود نوجوان دارند باشد. والدین برای شروع حتما باید در ابتدا این اتفاق را به عنوان یک اتفاق طبیعی و شایع در بین نوجوانان بپذیرند. گاهی […]

تست کنکور 1

روش های صحیح تست زدن

  مقدمه: شاید برای شما هم پیش آمده باشد ،که مطلبی از کتاب درسی تان را به خوبی مطالعه کرده ایداما وقتی شروع به حل تست ها در خانه یا در آزمون ها میکنید،نتیجه ی دلخواه خودرا به دست نمی آورید یا احساس میکنید در مدیریت زمان برای پاسخ گویی به سوالات دچار مشکل می شوید. گاهی سوالات […]

18 − شش =

ساعت 8 الی 20 هر روز هفته

شماره تماس: 02188640157

آدرس ایمیل:toofanedu98@gmail.com

دسته بندی مقالات رشته

کلیه حقوق این سایت متعلق به موسسه طوفان میباشد

طراحی سایت و سئو توسط لیسیانتوس